Musí vždy hořet, abychom byli schopni říct: „Hlavně, že tě mám“?

19.01.2018

Týden před Štědrým dnem u našich přátel vypukl požár. Přátelé mají nový dům na okraji vesnice a té noci byla doma jen maminka Stáňa. Táta byl na montáži v Praze, děti odjeté na studiích. Večer Stáňa dala popel za dveře sklepa, ven na dvůr, vzala pejska - nalezence, který s ní obývá ložnici, když pán není doma a šla spát. V noci ji probudil zoufalý psí štěkot. Zjistila, že jim plameny olizují dům až do druhého patra. Když vyběhla z postele, snažila se dovolat dobrovolným hasičům, bezúspěšně. Té noci byl totiž velký vítr, který shodil několik stromů, takže obec byla bez elektřiny a hasiči měli výjezd. Právě silný vítr také dokázal z již vychládajícího popela vykřesat jiskry, které zapálily dřevo, narovnané kolem domu. Stáňa se snažila volat bez odezvy i na další čísla, až jí z nervozity telefon vypadnul z rukou a rozletěl se, takže ho ve tmě nemohla najít. Vyběhla ven na boso, v noční košili a začala oheň hasit sama pomocí kbelíků s vodou. S popáleninami na rukou a nohou se jí podařilo dostat oheň pod kontrolu, pak přivolala souseda a do rána hlídali. Škoda se vyšplhala přes padesát tisíc. Zničená okna, ohořelé krovy. Ale kdyby pes neštěkal, zaplatila by Stáňa nejspíš životem. Hned za zdí ve sklepě totiž, pravý slovácký poklad, několik demižónů se slivovicí. Pokud by se oheň dostal k nim, asi by výbuch stál za to.

V této fázi vyprávění by se mohlo zdát, že příběh končí. Nikoliv. Popálená Stáňa věděla, že ji čeká, podle jejího mínění (a zkušeností) to nejhorší. Sdělit nastalou situaci manželovi. Copak jí na to řekne? Nebo ji zrovna ´přerazí´? Úkol volat tátovi dostala nejstarší dcera. Když mu začala do telefonu popisovat, co se u nich přihodilo, po pár slovech ji přerušil: "Ty pořád o baráku, ale co je s maminkou?" Ihned přijel domů. Nad škodami mávnul rukou. Tou, v níž držel malou sametovou krabičku, ukrývající krásné náušnice. Podal ji Stáně se slovy: "Hlavně, že tě mám."

Tak jsme si říkali, stálo to spoustu práce, úklidu, peněz, ale konečně se Stáňa dozvěděla, jak moc ji má manžel rád. +Noela

P.S. A pejsek je už pěkně rozmazlený. Z ložnice ho nikdo nepošle pryč ...